Свет

Германскиот канцелар Олаф Шолц пред Бундестагот ќе ја образложи одлуката за воена помош за Украина

А1он
Германскиот канцелар, Олаф Шолц, денеска ќе се обрати пред Парламентот во Берлин на која ќе ја образложи одлуката за директна испорака оружје за Украина, одлука
Свет

Велика Британија смета дека не може да се преговара се додека руските трупи се во Украина

А1он
Британската министерка за надворешни работи, Лиз Трас, изјави дека не може да има разговори со Русија за Украина додека има руски војници на украинска територија.
Свет

Подољак: Ставот на Зеленски е преговори без ултиматуми

А1он
Украина е исклучиво за „реални” преговори со Русија за нејзината воена офанзива, без какви било ултиматуми, изјави денеска Микаило Подољак, советникот на претседателот на Украина,
Свет

Русија тврди: Блокиравме уште два града, украинските војници во Харков ни се предадоа

А1он
Руското Министерство за одбрана соопшти дека нивните сили целосно ги блокирале градовите Херсон и Бердјанск во јужна Украина. Портпаролот на Министерството, Конашенков, исто така, тврди
Свет

Украинска компанија за одржување патишта ги збуни Русите со патокази: Оде*ете до Русија

А1он
Украинска компанија за одржување на патиштата соопшти дека ги отстранува сите сообраќајни знаци што би можеле да ги користат руските сили за навигација низ земјата.
Свет

Уништени 975 украински воени објекти, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана

А1он
Руските вооружени сили уништија 975 објекти на украинската армија, изјави денеска портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков, додавајќи дека биле соборени
Свет

Првата реакција на Северна Кореја за руската инвазија: САД се „вистинската причина за украинската криза“

А1он
САД се „вистинската причина за украинската криза“, објави Северна Кореја во својата прва официјална реакција по руската инвазија на Украина. Вашингтон спроведува политика на „воена
Свет

Путин: Посебна почит им оддавам на оние кои херојски се борат во Донбас

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин ѝ се обрати на јавноста накратко на телевизија – ова е прво јавно обраќање од петокот. Путин ја нарече инвазијата на
Свет

ВИДЕО: Зеленски вели дека е подготвен за разговори со Русија, но не во Белорусија

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли руската понуда за разговори во Белорусија. Тој нагласи дека Минск бил соучесник во руската инвазија, но ја остава