Свет

„Комсомолскаја правда“: Во Украина убиени се 9.861 руски војник

А1он
Московскиот таблоид поврзан со Кремљ, „Комсомолскаја правда“ објави дека при инвазијата врз Украина убиени се 9.861 руски војник биле убиени, а повредени се 16.153. „Комсомолскаја
Свет

Подољак: По 26 дена војна има одредени промени во мировните преговори

А1он
Украинскиот преговарач Михаило Подољак за Би-Би-Си изјави дека по 26 дена војна има одредени промени во мировните преговори. – Отпорот на Украина ја принуди Русија
Свет

Русија најави натамошна употреба на хиперсонични ракети во Украина

А1он
Руската армија денеска соопшти дека ќе продолжи да ја користи својата најсовремена хиперсонична ракета за гаѓање исклучително важни цели во Украина. Портпаролот на руското Министерство
Свет

Бајден: Можни се кибер напади од Русија

А1он
Белата куќа денеска предупреди, дека според разузнавачки информации, руската Влада истражува опции за потенцијални кибер напади. – Постојат „еволутивни докази“ што сугерираат дека Русија истражува
Свет

ОН уште еднаш ќе ја повикаат Русија да ја прекине воената операција во Украина

А1он
Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела би можело да гласа за резолуција со која уште еднаш се повикува Русија да ја прекине воената операција
Свет

Борел : Не очекувам нови санкции против Русија оваа недела

А1он
Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, рече дека министрите за надворешни разговарале за можни нови санкции во енергетскиот сектор, но не очекува
Свет

Зеленски: Сите компромиси со Русија ќе треба Украина да ги стави на референдум

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека сите компромиси со Русија ќе треба да бидат ставени на референдум во Украина. Коментарот Зеленски го даде за
Свет

Џонсон и Мишел се договорија да соработуваат за кризата во Украина

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон во телефонскиот разговор со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел се согласи да продолжат со блиска соработка и единствен одговор меѓу