kremlj

Свет

Кремљ за тенковите „Абрамс“: Тие горат како и сите други

А1он
Кремљ денеска соопшти дека сите тенкови „Абрамс“ што САД ќе ги испратат во Украина „ќе изгорат“, нарекувајќи ја очекуваната испорака „скапа глупост“. Портпаролот на Кремљ,
Свет

Кремљ: Испораки на германски тенкови за Украина не навестуваат ништо добро

А1он
Испорака на тенкови „Леопард” од германско производство за Украина не навестува „ништо добро“, предупреди денеска Кремљ, во време кога расте притисокот врз Берлин да дозволи
Свет

Кремљ: Заблуда е дека испраќањето тенкови во Украина би го променило текот на војната

А1он
Кремљ соопшти денеска дека е „заблуда“ дека одлуката на западните земји да и достават тенкови на Украина ќе го промени текот на војната. Украинскиот претседател
Свет

Кремљ: За секој мировен предлог Украина мора да прифати дека четирите припоени региони сега се дел од руската територија

А1он
Кремљ тврди дека секој мировен предлог за ставање крај на војната во Украина ќе мора да ја прифати „новата реалност“, според која четири украински региони
Свет

Кремљ ги критикуваше „провокативните“ тврдења на Ерменија

А1он
Кремљ ги отфрли ерменските тврдења дека биле принудени да се приклучат на Сојузот Русија-Белорусија, нарекувајќи ги провокативни, јавува Анадолија. – Таквите изјави може да се
Свет

Советникот на Зеленски: Кремљ е отворен за преговори затоа што сака да ги прегрупира своите сили

А1он
Александар Родњански, советник на претседателот Володимир Зеленски, рече дека руската влада едноставно се обидува да купи повеќе време. Тврдењата на Кремљ дека се отворени за
Свет

Кремљ: Америка води индиректна војна со Русија, „Патриот“ нема да помогне да се стави крај на војната

А1он
Американското распоредување на ракетниот систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ нема да помогне да се стави крај на конфликтот во Украина и нема да ја спречи
Свет

Запленет хотелски комплекс вреден милијарда долари на рускиот олигарх Дерипаска

А1он
Рускиот олигарх Олег Дерипаска, кој на почетокот на оваа година војната во Украина ја нарече лудило и предупреди на пеколна идеолошка мобилизација, се најде на
Свет

Кремљ: Нема предлози за новогодишно примирје во Украина

А1он
Кремљ денеска соопшти дека не добил никакви предлози од Киев за запирање на борбите во Украина за време на претстојниот празничен период и дека прекин
Свет

Кремљ: Украина мора да ја признае руската анексија пред какви било преговори

А1он
Украина мора да ги предаде териториите анектирани од Русија пред какви било дипломатски преговори, соопшти денеска Кремљ, реагирајќи на предлогот на Володимир Зеленски за одржување