navalni

Свет

170 руски лекари го повикаа Путин да престане да го мачи Навални во затвор

А1он
Група руски лекари го повикаа претседателот на Русија, Владимир Путин да престане да го мачи затворениот, критичар на Кремљ, Алексеј Навални, кој рече дека новогодишната
Свет

Политико: Путин би можел да употреби хемиско оружје, вклучувајќи го и она со кое беше труен Навални

А1он
Официјални лица од администрацијата на Бајден проценуваат дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да употреби хемиско оружје во Украина доколку руските војници продолжат да
Свет

Навални доби награда за граѓанска одважност на њујоршката фондација „Трејн“

А1он
Њујоршката фондација „Трејн“ ја додели наградата за граѓанска одважност на рускиот опозиционер Алексеј Навалани, јави Радио Слободна Европа. Церемонијата на доделувањето на наградата беше синоќа
Свет

Навални: Руските власти ми подготвуваат уште еден кривичен предмет – за „промоција на тероризмот“

А1он
Руските власти отвориле нова кривична постапка против Алексеј Навални, овој пат за промовирање на тероризам и екстремизам, што може двојно да му ја зголеми сегашната
Свет

Одбиена и втората жалба на Алексеј Навални

А1он
Судот во Русија ја отфрли втората жалба на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални против неговата деветгодишна затворска казна. 46-годишниот дисидент ја отслужува казната изречена во
Свет

Навални во самица по петти пат од август: Ја критикував мобилизацијата за војната во Украина

А1он
Затворениот руски опозициски политичар Алексеј Навални е ставен во самица по петти пат од средината на август поради, како што вели, политички мотивирани причини, јавува