navalni

Свет

Навални го повика Западот да почне огромна кампања на социјалните мрежи против „лудиот режим на Путин“

А1он
Рускиот опозиционер Алексеј Навални објави серија твитови во кои бара отворање нов фронт заради „вистината и слободните информации“ против рускиот претседател Владимир Путин, кого го
Свет

ЕУ ја осуди пресудата за рускиот опозиционер Навални

А1он
Европска Унија силно ја осуди новата пресуда против рускиот опозициски лидер Алексеј Навални од девет години затвор, оценувајќи ја како политички мотивирана. Рускиот правосуден систем
Свет

Германија: Новата пресуда за Навални е бесрамно самоволие

А1он
Германската Влада ја осуди новата пресуда на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални на девет години затвор како произволна и нелегитимна. – Новата затворска казна што
Свет

Навални прогласен за виновен за измама од особено големи размери

А1он
Судот во Москва денеска го прогласи опозицискиот лидер Алексеј Навални за виновен за измама од особено големи размери. Судијката Маргарита Котова во пресудата наведе дека
Свет

Руското обвинителство бара 13 години затвор за Навални

А1он
Руското обвинителство денеска побара 13 години затвор за опозицискиот лидер Алексеј Навални во случајот „измама“ и „навреда на судот“. Навални веќе отслужува затворска казна од
Свет

Навални повикува на антивоени протести в недела во Москва и други градови во Русија

А1он
Најостриот критичлар на Кремљ, Алексеј Навални повика на антивоени протести во Москва и другите градови в недела. „Лудиот манијак Путин мора многу брзо да биде
Свет

Поддржувачите на Навални ги повикуваат Русите на граѓанска непослушност

А1он
Движењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој отслужува затворска казна во Русија, ги повика Русите на кампања за граѓанска непослушност во знак на протест
Свет

Навални може да добие дополнителни 10 години затвор

А1он
Судот во Москва денеска соопшти дека наредната недела започнуваат сослушувањата за два нови случаја против затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, што може да доведе