„Би примил куршум за Путин“ – поранешниот прв човек на Формула 1 се уште му се восхитува на рускиот претседател

Од:

Поранешниот шеф на Формула 1, Берни Еклстон, изрази поддршка за Владимир Путин, нарекувајќи го рускиот лидер „личност од прва класа“, додека го критикуваше украинскиот лидер Володимир Зеленски дека не направил ништо за да го спречи конфликтот во неговата земја.

dobivaj vesti na viber

Еклстоун, кој ја водеше Формула 1 40 години, пред да ја напушти функцијата извршен директор во 2017 година, во четвртокот во емисијата „Добро утро Британија“ на ИТВ зборуваше за постојаното восхитување од Путин.

На прашањето на водителот дали сè уште стои покрај рускиот лидер – човек кој често го опишувал како пријател – Еклстоун одговорил: „И сега би примил куршум за него“.

„Би сакал да не ме боли, но и ако е така, сепак би примил куршум. Затоа што тој е човек од прва класа. А тоа што го прави е нешто за кое веруваше дека е вистинската работа за Русија.

Еклстоун сугерираше дека конфликтот во Украина се уште е „грешка“ и дека „мора да се направи се што може за да се излезе од него“.

91-годишниот британски бизнисмен потоа го обвини украинскиот претседател Зеленски дека не сторил повеќе за да го спречи конфликтот, сугерирајќи дека лидерот бил повеќе наклонет кон својата поранешна улога на актер и комичар.

„Колку што разбрав, човекот беше комичар и мислам дека сака да продолжи со таа професија, бидејќи ако размислуваше за нештата, сигурно ќе се обидеше да разговара со Путин, кој е разумен човек и кој ќе слуша.

Наизглед неподготвен да ги прифати ставовите на Еклстоун, водителот Бен Шепард вршеше притисок врз поранешниот шеф на Формула 1 зборувајќи за „смртта на илјадници невини Украинци и руски војници“.

„Не можете да го оправдате тоа, дали сте сигурни?“ праша водителот.

„Тоа не беше намерно. Погледнете колку пати Америка се преселила во различни земји кои немаат никаква врска со Америка“, одговори Еклстоун.

„Всушност, тоа е нивна работа, Американците сакаат војни затоа што продаваат многу оружје“, додаде Еклстоун.

Бизнисменот за прв пат изјави дека ќе добие куршум за рускиот претседател во 2019 година и сугерираше дека Путин е најсилниот лидер во Европа.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските држави“

Ана Ололовска

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

А1он

Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

А1он

Санкциите и украинската војна доведоа Русија да е западната во големи економски проблеми

Горан Наумовски

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа