Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Од:

Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска изјави дека земјата е подготвена да распореди нуклеарно оружје на сојузниците на НАТО на своја територија доколку тие го сакаат тоа.

„Русија се повеќе го милитаризира округот Кенигсберг (Калининград), ние сме подготвени за тоа“, рече Дуда.

Тој истакна дека Полска на тој начин ќе ја спроведе заедничката политика на алијансата чиј член е, пренесува полската агенција ПАП.

Би можело да ве интересира

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

ЕУ: Русија да ги заборави замрзнатите средства и по укинувањето на санкциите

Седум лица загинаа, а осум се повредени во пожар во московскиот регион

ФСБ уапси две лица кои подготвувале терористички напад во Русија

Горан Наумовски

Под обвинение за примање мито уапсен e генерал на руската армија

Рјабков: Тврдењата на Пентагон за руско лансирање антисателитско оружје се лажни