Свет

Томас-Гринфилд: Светот за влакно избегна нуклеарна катастрофа

А1он
Светот за влакно избегна нуклеарна катастрофа, кога избувна пожар за време на рускиот напад врз нуклеарната централа Запорожје во Украина, изјави денеска американската амбасадорка во
Свет

Подољак: Размена на затвореници е една од опциите во преговорите

А1он
Размената на затвореници меѓу Украина и Русија е една од опциите во преговорите меѓу двете страни, изјави Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.
Свет

Рускиот воен конвој на 20 километри од украинскиот главен град

А1он
Директните напади во комбинација со уништувањето на мостот го забавија напредувањето на огромен руски воен конвој, лоциран на околу 24 километри северно од Киев, изјави
Свет

Најмалку седуммина загинати, од кои две деца при ракетен напад врз Киев

А1он
Украинската полиција соопшти дека во денешниот напад врз киевскиот регион загинале најмалку седум луѓе, од кои две деца. Ракетниот напад се случи во рурално станбена
Свет

Портпарол: Дел од проектил падна во дворот на украинскиот претседател

А1он
Дел од проектил паднал во дворот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави Сергиј Никифоров, портпарол на шефот на државата. Тој објави две слики на кои
Свет

Гугл прекинува со рекламите во Русија, Мајксрофот со услугите и производите

А1он
Во светло на исклучителната ситуација Гугл паузира со рекламите во Русија, соопшти денеска технолошката компанија. Во меѓувреме и Мајкрософт најави прекин на сите производи и
Регион

Двајцата руски дипломати прогласени за „персона нон грата“ ја напуштија Бугарија

А1он
Двајцата руски дипломати, кои беа прогласени за „персона нон грата“ денеска заминаа од Бугарија со своите семејства, јави дописникот на МИА од Софија. Бугарското Министерство
Свет

Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот врз нуклеарната централа во Украина

А1он
Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи итна седница по повод синоќешниот напад на нуклеарната централа во Украина од страна на руските сили.