Кадиров најави дека руската армија е пред градот Новодружеск

Од:

Борците на специјалната единица „Ахмат“ од Чеченија и вториот корпус на Народната милиција на ЛНР се приближиле до градот Новодружеск, изјави чеченскиот лидер, Рамазан Кадиров.

dobivaj vesti na viber

Според него, нивните сили работат на опкружување на украинската армија со цел да извршат притисок врз Лисичанск, пренесе Спутник.

Инаку, Новодружеск се наоѓа на осум километри од Лисичанск.

Министерството за одбрана на Русија претходно денеска соопшти дека руските сили влегле во Лисичанск, додека украинската армија претрпува големи загуби во областа на градот, пренесува РИА Новости.

Според извештаите, вооружените сили на Русија ја продолжуваат успешната офанзива во областа Лисичанск.

На 24 февруари Русија започна воена операција во Украина. Претседателот Владимир Путин рече дека нејзината цел е „да ги заштити луѓето кои осум години беа изложени на геноцид од режимот во Киев“.

Како што соопшти Министерството за одбрана на Русија, вооружените сили на Руската Федерација на 25 март ги завршија главните задачи од првата фаза – значително го намалија борбениот потенцијал на Украина.

Главната цел на рускиот воен оддел сега е ослободување на Донбас, соопшти Министерството за одбрана. Заедно со руската армија, во регионот дејствуваат единици на ДНР и ЛНР.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските држави“

Ана Ололовска

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

А1он

Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

А1он

Санкциите и украинската војна доведоа Русија да е западната во големи економски проблеми

Горан Наумовски

Главниот обвинител на Украина покрена кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје