ВИДЕО: Во украинскиот парламент поставено знамето на Европската унија

Од:

Руслан Стефанчук, претседателот на украинскиот парламент, на Твитер објави статус во кој напиша дека е горд на знамето на Европската унија кое прво беше поставено во просториите на Парламентот.

dobivaj vesti na viber

„Историски момент! Знамето на Европската унија сега е во украинскиот парламент. Тоа беше мојот сон. Тоа се оствари. И ќе додадам: Врховната Рада го заслужува знамето на ЕУ и според боите и според значењето“ – напиша тој.

Би можело да ве интересира

СБ на ОН утре ќе расправа за ситуацијата во нуклеарната централа „Запорожје“ во јужна Украина

Ана Ололовска

Бен Валас за експлозиите на Крим: Очигледно не се од паднат отпушок

Ана Ололовска

Кина: Америка е главен двигател на кризата во Украина

Ана Ололовска

Улјанов: Хаварија во „Запорожје“ може да создаде зона на радијација со радиус од пет илјади километри

Ана Ололовска

Украина ги моли ЕУ и Г7: Престанете да им издавате визи на Русите

Ана Ололовска

Во Украина загинаа 80.000 руски војници, соопшти американското Министерство за одбрана

А1он