Свет

Зеленски: Ова е геноцид, сакаат да не истребат

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија дека извршила „геноцид“ во Украина со цел да ја истреби „целата нација“, еден ден по откривањето на голем
Свет

ВИДЕО: Голем протест за поддршка на Русија во Берлин

А1он
Околу 5.000 возила учествуваа денеска на авто-митингот за поддршка на Русија во германската престолнина. Учесниците носеа руски знамиња на возилата, а собирот се одржа под
Свет

Русија се огласи за убиените во Буча, видеата ги нарече „лажни“

А1он
Руското Министерство за одбрана ги отфрли тврдењата на Украина дека стотици цивили биле убиени од руските војници во Буча. Бројните фотографии и видеа објавени од
Свет

Столтенберг: Смртта на цивили во Буча е бруталност каква што не сме виделе во Европа со децении

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја нарече неприфатлива смртта на цивили во градот Буча. Говорејќи за Си-Ен-Ен, тој рече дека овие смртни случаи се
Свет

Трас: Нападите врз цивили во Украина треба да се истражат како воени злосторства

А1он
Наводите за напади врз цивили за време на руската инвазија на Украина треба да се истражат како воени злосторства, изјави британската министерка за надворешни работи
Свет

Папата Франциск повторно ја осуди војната во Украина

А1он
Папата Франциск денеска за време на посетата на Малта повторно ја осуди „сакрилегиозната војна“ во „маченичката“ Украина, набргу откако беше објавено дека во градот Буча
Економија

Русија продолжува да испорачува гас преку Украина

А1он
Руската државна енергетска компанија Газпром објави дека продолжува со големите испораки на гас преку Украина до западните земји. Компанијата соопшти дека денеска низ гасоводот на