Спорт

НБА-првакот во забивање Дерик Џоунс Џуниор позитивен на коронавирус

А1он
Крилниот играч на Мајами Хит, Дерик Џонс Џуниор, кој победи на годинешниот натпревар во забивање на НБА ол-стар викендот во Чикаго во Февруари, е позитивен
Регион

Вашингтон ја одложи средбата меѓу претставници на Србија и Косово по обвинението за Тачи

А1он
Специјалниот претставник на Соединетите Американски Држави за дијалогот меѓу Србија и Косово, Ричард Гренел, ја одложи средбата во Белата куќа, закажана за 27 јуни, откако
Регион

Грција не нуди само убавина, туку и безбедност, вели Мицотакис

А1он
Грција не поседува само природни убавини, туку нуди и безбедност во ова време на пандемија, рече  грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговиот говор на годишното
Свет

Лукашенко: Русија и Полска се мешаат во претседателските избори во Белорусија

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска обвини неименувани сили во Русија и Полска за мешање во претстојните претседателски избори во неговата земја, на кои тој ќе
Култура

Ансамблот „Танец“ ќе добие нови простории, одлучи Владата на последната седница

А1он
Националната установа Ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“ ќе добие нов дом. На иницијатива на директорот на ансамблот, Мартин Вучиќ, на последната владина
Свет

Првите туристи ќе ја посетат Меѓународната вселенска станица во 2023 година

А1он
Двајца вселенски туристи ќе заминат кон Меѓународната вселенска станица во 2023 година, откако е потпишан договор помеѓу RSC Energia (Русија) и Space Adventures Inc. (САД),
Свет

Секој дванаесетти Белгиец размислувал за самоубиство во изминатите три месеци

А1он
Институтот за јавно здравје на Белгија ги мери и психолошките последици од кризата со коронавирусот и од рестриктивните мерки врз населението, а заклучоците се загрижувачки.
Свет

Репортери без граници го осудува апсењето на уредничка на медиум во Египет

А1он
Меѓународната организација „Репортери без граници“ го осуди апсењето на Нора Јунис, уредничка на еден од неколкуте преостанати независни медиуми во Египет и ги повика властите
Економија

Словенија: Трговците против новиот закон со кој продавниците нема да работат во недела

А1он
Словенечките трговци се сè погласни во противењето на предлог законот што предвидува недела да биде неработен ден за сите продавници, јавуваат локалните медиуми. Покрај здруженијата