Игор Јанушев веќе не е генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, партијата избра нов Извршен комитет

Од:

Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се повлекува од партиската функција, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по вечерашната седница на Централниот комитет, на која партијата избра нови членови на Извршниот комитет.

dobivaj vesti na viber

„Поради лични причини се повлече Игор Јанушев, но тој ќе продожува да придонесува и помага во ВМРО-ДПМНЕ во наредниот период. Му се заблагодарувам за досегашниот ангажман“, рече Мицкоски.

Новиот состав на ИК на ВМРО-ДПМНЕ го сочинуваат: Александар Николовски, Владимир Мисајловски, Иван Иванов, Сергеј Попов, Никола Мицевски, Гордана Димитриеска Кочовска, Рашела Мизрахи, Стефан Андоновски, Марија Андоновска, Олга Лозановска, Дафина Стојановска, Вело Марковски, Трајко Славевски, Владимир Ѓорчев, Драган Ковачки, Коце Трајановски, Кирил Пецаков и Антонио Милошоски.

Би можело да ве интересира

Јаневска: Директорка на ДИЦ Наумовска поништила испит на 111 кандидати за директори спротивно на законот

Ана Ололовска

Петкова: Се уште нема разрешница за скандалот со 10-месечното бебе во Гевгелија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Тежок скандал – Криминалци избркале полицајци од полициска станица во Арачиново, Спасовски оставка веднаш

Ана Ололовска

Мицкоски: „Херојски“ криминалната влада го намали индустриското производство за 5.3 %

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Во енергетиката се случува „распад ситем“

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Што треба да се случи друго за Спасовски да си поднесе оставка

Ана Ололовска