Македонија

Претседателските привилегии на Иванов и Црвенковски се најдоа пред Уставниот суд

Мери Јордановска
Уставниот суд денеска ќе расправа по иницијативата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), во врска со привилегиите што ги уживаат поранешните претседатели на
Македонија

Димовски, Рангелова, Ѓорчев, Вељаноски отпаднаа од игра за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Мери Јордановска
Со комплетно нов состав оди ВМРО-ДПМНЕ на листите за пратеници во шесте изборни единици кои вечерва беа презентирани пред јавноста. Во партијата, според нашите извори,
Македонија

ВИДЕО: Градинките и училиштата се затвораат, по еден родител ќе биде ослободен од работа

Мери Јордановска
Министерот за здравство Венко Филипче ги потврди препораките на Комисијата за заразни болести и изјави дека сите детски градинки, основни и средни училишта ќе запрат
Македонија

Кои имиња се наоѓаат на кандидатските листи на СДСМ

Мери Јордановска
Владејачката партија на Конгрес зад затворени врати ги утврди имињата за кои одлучи Централниот одбор на партијата. Во тандем, во ИЕ 1, одат Никола Димитров
Македонија

Ристовски: Како можам да правам план за упад во Собранието со луѓе што не ги ни познавам?

Мери Јордановска
Спиро Ристовски, поранешниот министер од Владата на ВМРО-ДПМНЕ на денешните воведни зборови пред судот, а во врска со обвинението дека е еден од организаторите на
Македонија

Докторката заразена од коронавирус викендов држела предавање пред стотина колеги

Мери Јордановска
Директорката на Универзитетската клиника за дерматологија Нина Цаца Биљановска во саботата, односно пред два дена, присуствувала на секција на која учествувале стотина дерматолози и одржала
Македонија

Миланов: Нинџа не беше ни во близина на штабот на ВМРО-ДПМНЕ за да тврди дека обвинетите го организирале 27 април

Мери Јордановска
Адвокатите на обвинетите за организација на настаните од 27 април денеска ги даваат воведните зборови за случајот. Премиерот Оливер Спасовски требаше да се појави како
Македонија

Директорка на една од скопските клиники позитивна на коронавирусот?

Мери Јордановска
Директорка на една од скопските клиники е позитивна на коронавирусот, дознава А1он од извори на клиниката. Според нашите информации, директорката на клиниката била вратена од
Македонија

(ВИДЕО) Филипче: Двајцата новозаболени од коронавирусот се со лесни симптоми, ќе се испитуваат и останатите 40 патници

Мери Јордановска
Двајца сопружници од Дебар, маж и жена на 68 и на 62 години се позитивни на коронавирусот, но имаат лесни симптоми на болеста. Тие патувале
Македонија

Радуловиќ: Му дадов 150 илјади евра на Боки да купи лекови и гардероба за мојата сопруга

Мери Јордановска
На денешното рочиште за случајот „Рекет“ сведочеше Александар Радуловиќ, сопруг на Марина Туцаковиќ. Според сведочењето на Радуловиќ, тие последен пат се сретнале на 21 февруари