Чаир и понатаму со најголем број заразени од Ковид-19, следуваат Гази Баба и Аеродром

Од:

Со 280 активни случаи на заразени од Ковид-19, општината Чаир останува на врвот според бројот на заболени од коронавирусот во скопските општини.

Вкупно 10 скопски општини имаат трицифрени бројки на заразени, од кои најголем број се од Гази Баба, Аеродром, Центар, Карпош и во Кисела Вода.

Од заболените од коронавирусот има 139 лица кои не се распределени по општини, а седуммина се странски државјани.

Според последните податоци од Министерството за здравство, во Скопје има 1885 активни случаи на Ковид – 19.

Дистрибуцијата по општини е следна:

•       Чаир – 280
•       Аеродром – 167
•       Бутел – 132
•       Гази Баба – 195
•       Центар – 153
•       Карпош – 153
•       Сарај – 108
•       Кисела Вода – 124
•       Ѓорче Петров – 113
•       Студеничани – 105
•       Шуто Оризари – 97
•       Арачиново – 30
•       Илинден – 20
•       Петровец – 20
•       Чучер Сандево – 12
•       Сопиште – 18
•       Зелениково- 12
•       Странец – 7
•       Нераспределен- 139

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9153,  бројката на оздравени пациенти е 4810, на починати е 422, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3921.

Најголем број од заболените се од Скопје, Куманово, Штип и од Тетово.

Би можело да ве интересира

Во Скопје 598 активни на коронавирус, најмногу во Аеродром и Центар

Ана Ололовска

178 нови случаи на Ковид-19, починати се 4 лица

Ана Ололовска

Дваесет и двегодишен студент нов случај на позитивен на Ковид-19 во Кавадарци

Ана Ололовска

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Ана Ололовска

МВР регистрира 701 прекршок за неносење маски

Ана Ололовска

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Ана Ололовска