Македонија

Фондот ги обврза матичните лекари да снижуваат температура со парацетамол од една веледрогерија

Кристијан Ландов
Фондот за здравствено осигурување на 14 мај испратил допис до матичните лекари со кој ги известува дека во нивните ординации мора да имаат парацетамол во
Свет

Рускиот новинар раскажа како било исценирано неговото убиство во Киев

Рускиот новинар, Аркадиј Бабченко изнесе детали за тоа како било исценирано неговото убиство во Киев, наведувајќи дека користел свинска крв и шминка. Бабченко изјави дека
Македонија

Продолжува градбата на хотелот во Лагадин

Кристијан Ландов
Продолжува градењето на дивиот хотел во Лагадин, откако Министерството за транспорт и врски ја уважило жалбата на инвеститорот, а се однесувала на решението за градба.
Свет

Постигнат договор за формирање нова италијанска влада

Мандатарот за состав на нова италијанска влада, Карло Котарели денеска му го врати мандатот на претседателот на Италија, Серџо Матарела, откако Движењето пет ѕвезди (М5С)
Македонија

Средба на претседателот Иванов со државен секретар од Франција

Кристијан Ландов
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ја прими Женевиев Дариесек, државен секретар во Министерството за вооружени сили на Француската Република. На средбата беа разменети
Регион

Хоџај: Поделба на Косово? Не, благодарам

Заменикот на косовскиот премиер Енвер Хоџај, коментирајќи ја изјавата на рускиот амбасадор во Белград, изјави дека поделба на Косово не доаѓа предвид. Амбасадорот Александар Чепурин
Спорт

Надал загуби само 4 гема и ја забележа 81-та победа на „Ролан Гарос“

Носителот на 16 „Гренд слем“ титули и светски број 1, Рафаел Надал загуби само четири гема на „Сузан Ланглен“, постигнувајќи ја 81-та победа на „Ролан