Видео Македонија

(ВИДЕО) ОБСЕ/ОДИХР и ПССЕ: Референдумот генерално мирен и добро организиран

Кристијан Ландов
Денот на референдумот генерално беше мирен и добро организиран. Постапките беа професионални, транспарентни и непристрасни, а кампањата мирна и активна. Ова се прелиминарните оценки на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Арсовски до Заев: Дали е точно дека се потрошени 3 милиони евра за неуспешен референдум?

Кристијан Ландов
Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го прашува премиерот Зоран Заев дали е вистина дека за кампањата за референдумот потрошиле 3 милиони евра народни пари. „Ден по референдумот,
Видео Македонија

(ВИДЕО) „Мост“: Избирачкиот список остава простор за недоверба во него

Кристијан Ландов
Бројот на гласачи кои не можеа да се пронајдат во Избирачкиот список не влијаеше на излезноста на референдумот, но ваквата појава која беше присутна на
Видео Македонија

(ВИДЕО) ДИК: Одлуката не е усвоена бидејќи не гласале повеќе од половината запишани во Избирачкиот список

Кристијан Ландов
На вчерашниот референдум гласале вкупно 666 743 или 36,91% излезност, Државната изборна комисија ги соопшти податоците од референдумот. Од нив „за“ гласале 91,46% или 609
Видео Македонија

ВИДЕО: Прес-конференција на вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска

Кристијан Ландов
Заедничка прес-конференција по референдумот на вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска. ВО ЖИВО: Прес на Шекеринска и Османи ВО ЖИВО: Прес на Шекеринска и Османи
Свет

Путин и Вучиќ ќе разговараат за тензиите на Балканот

Рускиот претседател Владимир Путин утре во Москва ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ, при што ќе се разговара за соработката меѓу двете земји,
Македонија

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните
Спорт

Гатузо: Триумфот над Сасуоло ќе ни помогне да ја вратиме самодовербата

Тренерот на Милан, Џенаро Гатузо, изјави дека синоќешната победа над Сасуоло (4:1) во натпреварот од 7. круг од првенството во Италија ќе му помогне на
Видео Свет

ВИДЕО: Бројот на жртви во Индонезија се искачи на 844 лица, по земјотресот и цунамито

Кристијан Ландов
Во силниот земјотрес и цунамито што го погодија индонезискиот остров Сулавеси загинаа најмалку 844 лица, а повеќе од 50 000 луѓе се евакуирани и сместени
Видео Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: Ги отворивме вратите на МВР за квалификуваниот кадар

Кристијан Ландов
Во Министерството за внатрешни работи, согласно со нашите приоритети за кадровско, но и адекватно стручно екипирања на институцијата, по подолг период годинава се вработуваат триесетина