Видео Македонија

(ВИДЕО) Иванов: Не ја извртувајте вистината, референдумот не успеа, Собранието да го послуша народот

Кристијан Ландов
Претеседателот Ѓорге Иванов од претседателската вила испрати порака до власта дека референдумот не е успешен и да не ги манипулира граѓаните. Според Иванов, не смее
Македонија

ВИДЕО: Обраќање на претседателот Ѓорге Иванов

Кристијан Ландов
Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, се обрати јавноста.   ВО ЖИВО: Обраќање на претседателот Ѓорге Иванов ВО ЖИВО: Обраќање на претседателот Ѓорге Иванов
Македонија

Бејли: Гледајќи на одѕивот, она што е важно дека 660 илјади граѓани излегоа да гласаат и го поддржаа Договорот

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор
Регион

Албанскиот министер за дијаспора: Корекција на границите е желба на Србија за да предизвика тензии

Албанскиот министер за дијаспора и поранешен премиер Пандели Мајко, смета дека идејата за корекција на границите меѓу Косово и Србија претставува желба на Белград, со
Регион

Словачко обвинителство: Убиство на новинарот и неговата свршеница било нарачано за 70.000 евра

Вкупно 70.000 евра биле предвидени за нарачаното убиство на словачкиот истражувачки новинар Јан Куцијак и неговата свршеница оваа година, информира денеска специјален обвинител, кој побарал
Спорт

Ставрев ќе суди на натпреварот меѓу Малме и Бешикташ во Лига Европа

Македонскиот фудбалски судија Александар Ставрев ќе суди на натпреварот од групата И во Лига Европа меѓу Малме и Бешикташ. Натпреварот ќе се игра во Шведска
Македонија

Апелација ја намали казната на градоначалникот на Ново Село

Апелацискиот суд во Штип ја намали казната на градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев од 18 на шест месеци затвор. Информацијата ја потврдија од Основниот
Македонија

Актуелниот член на ДИК, сведочеше за предметот „Титаник 2“

Актуелниот член на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко денеска во Кривичниот суд во Скопје сведочеше во предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 2“ за изборните
Македонија

Могерини – Хан: Парламентот е повикан да го имплементира договорот за името

Кристијан Ландов
Високата претставничка на ЕУ за безбедност и надворешна политика, Федерика Могерини, и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во заедничка изјава изразија поддршка за референдумот и