Свет

Жена убиена во напад со нож во Шведска, медиумите пишуваат дека напаѓачот е неонацист

А1он
Во шведскиот град Визби на островот Готланд вчера во напад со нож е убиена жена, за време на одржувањето на „Амалдален Неделата“, политички настан што
Регион

Делегација на НАТО, предводена од заменик-секретарот Џоана во посета на Косово

А1он
Висока делегација на Советот на НАТО, предводена од заменикот-секретар Мирчеа Џоана ќе престојува денеска во официјална посета на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.
Свет

НАСА: Околу 22 отсто од украинското обработливо земјиште е под окупација на руските сили

А1он
НАСА објави дека руските сили имаат окупирано околу 22 проценти од украинската обработлива земјиште. Од руската инвазија врз Украина, НАСА се фокусираше на влијанието на
Свет

Иранската Револуционерна гарда уапси странски дипломати

А1он
Иранската револуционерна гарда уапси странски дипломати под обвинение за шпионажа, објавија иранската новинска агенција Фарс и државната телевизија. Разузнавачката служба на Револуционерната гарда идентификуваше и
Регион

Трите партии во идната бугарска владина коалиција договорија за заедничка програма

А1он
На коалицискиот совет синоќа е постигнат договор за програмата за управување во следните шест месеци меѓу трите партии кои владееја во старата коалиција во Бугарија,
Свет

Европскиот парламент усвои резолуции за Босна и Херцеговина и за Косово

А1он
Пратениците во Европскиот парламент денеска усвоија резолуции за Косово и Босна и Херцеговина. За резолуцијата за Босна и Херцеговина гласаа 479 европратеници, 81 беа против,