Регион

Се тресе и Балканот – земјотреси во Србија и Бугарија

Анита Петровска Рајковиќ
Се тресе и земјата на Балканот по разорниот земјотрес во Турција и Сирија. Два земјотреса се регистрирани во текот на ноќта и утрово во Србија.
Македонија

Газда тепал вработена во кафуле во Скопје, а потоа и тој добил ќотек

Анита Петровска Рајковиќ
Кој кого тепал? Полицијата во иста вечер добила две одделни пријави за физички напад, и тоа од две лица на иста локација – кафуле во
Свет

ВИДЕО: Двегодишно дете заглавено 44 часа, му даваат вода од капаче – очите полни со солзи, но не се предава

Анита Петровска Рајковиќ
По разорниот земјотрес што се случи на границата на Турција и Сирија, во кој според последните процени загинаа повеќе од 9.400 луѓе, од овие две
Свет

ВИДЕО: Ова е бебето што се роди под урнатините – Неговата мајка го донесе на свет и почина

Анита Петровска Рајковиќ
Новородено бебе е спасено од урнатините во северна Сирија, откако силен земјотрес ја погоди земјата. Снимката од спасувањето на бебето го обиколи светот. Бебето е
Видео Регион

Автентични снимки: Борба за здив, надеж за живот, заробени под урнатините

Анита Петровска Рајковиќ
Заробени под урнатините. Борба за здив, надеж за живот Автентични снимки кои неможат да се опишат со збор.
Македонија

Претепаниот Пендиков ќе добие стан во Софија, дневници и обезбедување од бугарската влада

Анита Петровска Рајковиќ
Претепаниот Македонец Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб од Охрид, кој Бугарија со авион го пренесе од Охрид во Софија на лекување, ужива статус на
Македонија

Македонија на нога: Помош за Турција и Сирија – еве каде и како може да помогнете

Анита Петровска Рајковиќ
Македонија и Македонците се на нога по вестите за катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. Од сите страни се упатуваат молитви за настраданите и побрзо
Видео Македонија СКЕН

Ќе се тресе ли и Македонија? Следат над 100 афтершокови во Турција – Михаил Гаревски за земјотресот

Анита Петровска Рајковиќ
Во Турција тлото ќе се тресе со месеци, се очекуваат над 100 силни афтершокови, вели за А1Он експертот за земјотресно инженерство Михаил Гаревски. Во интервјуто
Свет

(ФОТО) Твитер и го спаси животот: Со часови затрупана, објави фото од под урнатините „Спасете ме, ве молам“

Анита Петровска Рајковиќ
Граѓаните на Турција кои останаа заробени во урнатините по разорниот земјотрес што го погоди југот на оваа земја, почнаа да објавуваат статуси и фотографии на
Регион

Искршено стаклото на македoнскиот културен клуб во Благоевград – не стивнуваат провокациите

Анита Петровска Рајковиќ
Вандалскиот чин бил пријавен вечерва во 21:40 часот објави бугарската ТВ НОВА. Според медиумот полициската патрола видела дека е скршено стаклото на Македонскиот културен клуб