sveti nikole

Економија

Владата дава државно земјиште во Свети Николе под долготраен закуп за сончеви централи

А1он
Владата денеска на седница донесе шест одлуки за давање согласност за долготраен закуп на градежно земјиште сопственост на Република Северна Македонија во атарот на Општина
Македонија

Градинка во Свети Николе не згрижи 110 деца поради вработена со симптоми на Ковид-19

А1он
Децата од објектот Клон 1 во рамките на градинката „Рахилка Гонева“ во Свети Николе денеска не беа примени, бидејќи вработена во установата имала симптоми на
Македонија

Позитивни на коронавирусот се 53 работници од светиниколска „Мода“

А1он
Во светиниколската конфекција „Мода“ вкупниот број заразени работници изнесува 53, откри скринигот кој го направи компанијата. Последните резултати од тестирањето се пристигнати утринава, кои покажаа
Македонија

Две светиниколски конфекции остануваат затворени до понеделник

А1он
Светиниколските фабрики „Мода“ и „Кемтекс“ ќе бидат затворени до понеделник, информираше за МИА директорот, Ангел Димитров. Од досегашниот скрининг во двете конфекции се покажа дека
Македонија

По скринингот на 210 работници, светиниколската конфекција „Мода“ ги затвори погоните

А1он
Светиниколската фабрика „Мода“ го затвара погонот по добивањето на резултатите од скринингот на 210 работници, информира градоначалникот на Општина Свети Нилоле, Сашо Велковски. -Врз основа
Македонија

Во Свети Николе расте бројот на заразени со коронавирусот

А1он
Во Свети Николе се зголемува бројот на заразени со коронавирусот, на денешната седница на Општинскиот кризен штаб, градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велковски ги
Македонија

Пуштена во употреба пречистителната станица за отпадни води во Свети Николе

А1он
Пуштена во употреба реконструираната Пречистителна станица за отпадни води во Свети Николе, која 12 години не беше во функција поради голема потрошувачка на електрична енергија.
Македонија

Свети Николе останува со еден позитивен случај на коронавирусот

А1он
Свети Николе и понатаму останува со еден случај на заразен со Ковид-19, информираше денеска градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велковски. Тој вели дека според
Македонија

Во Свети Николе нема заболено лице од коронавирус

А1он
Во денешниот здравствен билтен за новозарезени пациенти со коронавирус се нотира и случај од Свети Николе, но попладнево од Општинскиот кризен штаб информираат дека Свети
Македонија

Сообраќајот на патот Свети Николе – Штип се пренасочува преку село Кадрифаково

А1он
Поради сообраќајна незгода на патниот правец Свети Николе-Штип, поточно кај клучка Кадрифаково, сообраќајот се пренасочува преку село Кадрифаково. Како што претходно соопштија од АМСМ, сообраќајот