Кривична пријава за полицаец од Свети Николе за лихварство

Од:

ОВР Свети Николе поднесе кривична пријава против О.Ц.(50) од Свети Николе, вработен во МВР, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „лихварство“, казниво по член 260 од Кривичниот законик.

Како што се наведува во соопштението од МВР, пријавениот, во периодот од 2020 до 30.07.2021, неовластено се занимавал со давање пари на заем, како и на потрошни предмети на одложено плаќање, искористувајќи ја социо-економската положба на оштетените, при што се стекнал со имотна корист од 539.800 денари. При претреси во три објекти, сопственост на О.Ц., извршени со судска наредба биле пронајдени и одземени патничко возило „фолксваген голф“, со кумановски регистарски ознаки, сопственост на лице од Куманово, патничко возило „мерцедес“, со кумановски регистарски ознаки, сопственост на друго лице од Куманово, сообраќајни дозволи за двете возила, лична карта од едно лице, список со испишани имиња и парични средства, се посочува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Маж кој се претставувал како полициски инспектор сакал да измами седум семејства од Свети Николе

Горан Наумовски

Полицаец чистел пиштол, па се ранил во нога

Нападнат полицаец во Ресен, во Тетово малолетник се обидел да прегази полициски службеник

Кривична за полицаец од Арачиново – седум месеци исплаќал плата на колега кој не доаѓал на работа

А1он

Османи: Го осудувам убиството на полицаецот на Косово, моето срце е со неговото семејство

А1он

(ВИДЕО) Полицаец јавно се посрамоти, имал секс со љубовницата во службениот автомобил

А1он