Николов: Пожарот од Светиниколско се шири кон Штип, преземаме сè за негово гаснење

Од:

Поради силниот ветер, пожарот од Светиниколско, брзо се прошири накај штипскиот дел, информираше вечерва на социјалните мрежи градоначалникот на Штип, Сашко Николов.

Пожарот беснее кај Кадрифаково, Криви Дол и Доброшани.

„Сакам да ги известам граѓаните дека навремено се мобилизиравме и сложно се организиравме сите, со цел да спречиме ширење на пожарот! На терен веќе се противпожарните екипи од Штип и од Свети Николе и заедно со припадници на Армијата и полицијата се борат со пламените јазици. Сите заедно сме на Пожнозе, заедно со група граѓани ги помагаме за побрзо локализирање на пожарот“, вели Николов.

Обезбедени се цистерни со вода како и багери од ЈП Стипион и ЈП Исар.

„Апелирам до граѓаните да останат смирени и да ги следат насоките од надлежните институции. Во моментов преземаме се’ пожарот да не се прошири и целосно да се изгасне“, пишува градоначалникот на Штип.

 

Би можело да ве интересира

Шестмина добија кривични пријави бидејќи противзаконски доцртале кат на зграда во Свети Николе

А1он

Скопските пожарникари во август имале рекордни 22 интервенции во еден ден

Катерина Павлова-Николовска

Трагедии, пожари, избори, заминување на Заев, Европско во фудбал – Македонија во 2021

Изречени 22 санкции за брзо возење на територија на СВР Штип

А1он

Земјотрес со епицентар на подрачјето Свети Николе – Штип

А1он

Во Штип откриени шест возила за јавен превоз со неисправни сопирачки

А1он