Земјотрес со епицентар на подрачјето Свети Николе – Штип

Од:

Земјотрес со јачина од 3 Рихтерови степени е регистриран денеска во 11:49 часот со епицентар на подрачјето Свети Николе – Штип, 65 киломтери југоисточно од Скопје, соопшти попладнево Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

dobivaj vesti na viber

-Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда 3.0, а беше почувствуван од населението на Свети Николе, Кочани, Штип и околината, со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, информира Опсерваторијата.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Србија

А1он

Почувствувани два земјотреса во Македонија

А1он

Претреси во Штип, пронајдени повеќе украдени предмети

А1он

Земјотрес почувствуван во Ресен, Дебар и околината

Штипјанец фатен на дело додека крадел од двор на кафеана

А1он

Кривични пријави за штипски лихвари

А1он