Земјотрес со епицентар на подрачјето Свети Николе – Штип

Од:

Земјотрес со јачина од 3 Рихтерови степени е регистриран денеска во 11:49 часот со епицентар на подрачјето Свети Николе – Штип, 65 киломтери југоисточно од Скопје, соопшти попладнево Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

-Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда 3.0, а беше почувствуван од населението на Свети Николе, Кочани, Штип и околината, со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, информира Опсерваторијата.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во Мексико

Земјотрес со јачина од седум степени по Рихтер ги погоди островите во близина на Австралија, издадено е предупредување за цунами

Земјотрес во Србија

Земјотресот ја погоди Србија

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди Чиле

Горан Наумовски

Земјотрес со јачина од 5,8 степени го погоди Бангладеш

Горан Наумовски