Пожарот од Богословец се прошири кон штипското село Доброшани

Од:

Пожарот од атарот на светиниколското Богословец е проширен кон штипското село Доброшани, во коешто има стари куќи. Командирот на смена во Територијалната Противпожарна единица (ТППЕ)-Штип, Пане Тимов вели дека пожарот е активен и со него се справуваат 10 пожарникари, но и голем број на војници, доброволци и вработени во државните и локланите комунални претпријатија. Побарано е да интервенираат и хеликоптерите од воздух.

Пожарот е активен од вчера во текот на попладневните часови, кога и почна да се шири во близина на селото Богословец, по што се насочи кон високиот рид и се спушти од друга страна на штипска територија. Во него горе сува треба, површини со млада борова шума. Тимов вели дека во моментов имаат дојава и за пожар кај депонијата Трештена Скала, која е одалечена од градот над 10 километри.

Би можело да ве интересира

Шестмина добија кривични пријави бидејќи противзаконски доцртале кат на зграда во Свети Николе

А1он

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Ана Ололовска

Двајца работници се извлекле од огнот во „Жито Битола“

Ана Ололовска

Голем пожар беснее во фабриката Жито Битола

Ана Ололовска

Повторно опожарена трска во Охридско Езеро

А1он

ВИДЕО: Гори куќа во Охрид, пожарот брзо се шири

Кристијан Ландов