slavjanka petrovska

Македонија

Петровска до Чулев: Началниците назначени од тебе саркастично кажуваа дека полицајците немале метро за да измерат растојание

Кристијан Ландов
Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска, контра ставот на техничкиот министер Наќе Чулев, објави дека бројот на заболени од коронавирус е резултат на обидите
Македонија

Петроска: Ако Мицкоски не бил во теретаната, ќе биде благодарен за целосната истрага наместо да се заканува

Кристијан Ландов
Дополнителната заменик-министерка во МВР, Славјанка Петровска, тврди дека имало разговор помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и дополнителниот помошник-министер во Одделот за внатрешна контрола за
Македонија

(ВИДЕО) Честитка од Петровска по повод Денот на полицијата

А1он
Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска денеска упати честитка до припадниците на македонската полицијата и им се заблагодари за нивната посветеност и професионалност и
Македонија

Ги злоупотребувале дозволите за движење во полициски час, МВР истражува и најавува затворски казни

Маја Илиевска-Пачемска
Министерството за внатрешни работи има информации за злоупотреби на дозволите за движење во ноќна смена од компании кои добиле такви дозволи, извести заменик – министерка
Македонија

Петровска: Институциите се грижат за граѓаните од кризното подрачје, благодарност до граѓаните за дисциплината

Техничката заминик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска заедно со Одделот за специјални задачи го посети безбедносниот пункт Бошков мост кој се наоѓа пред Дебар. Таа
Македонија

Петровска: Постапката за набавка на лични документи е во тек

А1он
Дополнителната заменичка-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска во врска со нарачката на личните документи со новото уставно име истакна дека согласно склучената Рамковна спогодба за
Македонија

Петровска: Само преку почитување на законите може да се гради довербата во државата

А1он
Доследното почитување на законските надлежности и норми, како и целосна примена на професионалните стандарди во секојдневното работење се единствениот можен начин преку кој полицијата може
Македонија

Петровска: Министерот за внатрешни работи не може со телеграма да го суспендира правниот акт донесен од Владата

А1он
“Согласно член 41 од Законот за организација и работа на органите на државната управа надзорот над работата на министерствата го врши Владата и затоа важечки
Македонија

Петровска: Се случуваат потези што во јавноста не оставаат впечаток дека се подготвуваме за фер и демократски избори

А1он
Пред месец дена кога се формираше техничката Влада бев многу голем оптимист дека Министерството за внатрешни работи без оглед на промените внатре ќе обезбеди услови
Македонија

Петровска: Чулев нека објасни за потрошени 12 илјади евра за телефонски сметки за Агенцијата за разузнавање

А1он
После скандалозните три телеграми, од кои последиците сеуште не се надминати во целост, Наќе Чулев излезе на прес конференција на која наместо да се истакне