rashela mizrahi

Македонија

Мизрахи носела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

А1он
Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино разрешување од функцијата
Македонија

(ВИДЕО) Шахпаска: Со разрешувањето на Мизрахи, Собранието го одбрани Уставот и интересите на граѓаните

А1он
“Преку разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи заштитен е Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, заштитена е интеграцијата во НАТО и
Македонија

Ласовска: Мизрахи беше разрешена по диктат на Заев

Габриела Димковиќ-Мишевска
“По диктат на Заев доцна во ноќта беше разрешена Мизрахи. Да биде иронијата поголема самиот Спасовски користеше Македонија без придавки. Мизрахи беше казнета за таблата
Македонија

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

А1он
СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална политика
Македонија

Заврши расправата за законот за ЈО, Мизрахи разрешена од министерската функција

А1он
На еден ден пред распуштање, Собранието работеше цела ноќ. На 135. седница заврши расправата за Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето, како што соопшти претседателот
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на предлогот за разрешување на Мизрахи

А1он
“Нема прекршување на Преспанскиот договор од страна на Рашела Мизрахи, тврди ВМРО-ДПМНЕ. Проблемот со нејзиното разрешување е во свеста и потсвеста на некој од Владата”.
Македонија

Спасовски: Ако побаравте преодна влада за да правите хаос, ниту смее, ниту треба да ви се дозволи тоа

А1он
Несериозно е со Уставот да се играат играчки – кога некому му одговара, да го почитува, а кога треба да добие партиски интерес да го
Македонија

СДСМ: Мизрахи крши Устав, работи на штета на граѓаните и не е никаква жртва, одговорност мора да има

А1он
„Техничката министерка Рашела Мизрахи крши Устав и работи на штета на граѓаните. Значи за неа не постои Устав, не постојат граѓаните, не постои интересот на
Македонија

Кирацовски: Џафери да не го става Собранието повторно во улога на штитеник на неподобни кадри, да свика седница за Мизрахи

А1он
“Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не смее повторно да го стави Собранието во улога на штитеник на неподобни кадри, како што тоа го изведе во