Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

Од:

Повеќето словенечки телевизии и интернет портали информираа за случувањата во Собранието и неговото распуштање.

dobivaj vesti na viber

Дневник во текст со наслов „Македонското Собрание се распушти пред предвремените избори” пишува дека ваквата одлука доаѓа по оставката на поранешниот премиер Зоран Заев.

– Решението да со оди на предвремени парламентарни избори доаѓа по одлуката на Европската Унија да не даде „зелено светло” за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија, што беше резултат на блокадата од Франција, напиша Дневник.

Државната Телевизија Словенија во извештајте посебен акцент даде на разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи.

– Македонската министерка е разрешена откако одржа прес-конференција пред табла со старото име на својата државата – информираше Телевизија Словенија.

Би можело да ве интересира

Кузеска: Кој е ставот на Мизрахи по признанието на Мицкоски за континутитет со Ванчо Михајлов

ВМРО ДПМНЕ бара анкетна комисија која ќе ги утврди фактите и политичката одговорност за пожарот во тетовската модуларна болница

А1он

Мизрахи: Оставка на Филипче е изнудена, потребана е кривична одговорност

Мизрахи: Кредибилна, непристрасна истрага и одговорност мора да има

А1он

Мизрахи до Заев: Доверба нема во вашите зборови, вие лажете и се откажавте од се

Предраг Петровиќ

Мизрахи досега не пријавила во МВР, иако тврдеше дека и е украден профилот и друг продава трудови на студенти

Кристијан Ландов