Спасовски апелира до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за нов министер за труд и социјална политика

Од:

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски пред распуштање на Собранието уште еднаш упати повик до ВМРО-ДПМНЕ да предложат ново име за министер за труд и социјална политика на местото од разрешената Рашела Мизрахи.

Упатувам јавен апел до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за избор на министер за труд и социјална политика во техничката влада.

Го повикувам раководството на партијата да се издигне на нивото на моментот и да покаже одговорно однесување.

Да го стават интересот на државата и на граѓаните во прв план и со предлог за нов министер за труд и социјална политика да земат учество во организација и спроведување слободни, демократски и фер избори и со тоа да го дадат својот придонес за остварување на европската интеграција на Северна Македонија.

Во овој момент кога имаме позитивна најава дека ЕУ е подготвена да ги отвори вратите за почеток на преговорите, потребно е одговорно однесување и од ВМРО-ДПМНЕ, напиша на „Фејсбук“ Спасовски.

Би можело да ве интересира

Шахпаска за новиот закон за семејно насилство: Судот ќе треба веднаш, без рочиште да одлучи за отстранување на насилникот од домот

Катерина Павлова-Николовска

Министерот за правда Маричиќ ќе ја претстaвува Владата на неделните координативни средби во Собранието

Жарко Настоски

Владата прогласи кризна состојба во земјата, армијата се вклучува во справувањето со Ковид-19

Жарко Настоски

Шахпаска: Продолжува борбата за унапредување на детските права

Ландов

Владата ја почна постапката за прогласување кризна состојба во целата држава

Жарко Настоски

Најдоцна до утревечер ќе се прогласи кризна состојба во целата земја, најави Заев

Жарко Настоски