ВИДЕО: Мизрахи без да јава стигна во Крушево, комита ѝ го води коњот

Од:

Илинденската коњаница пристигна во Крушево, во пресрет на утрешното прославување на Илинден.

Оваа година, коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ ја предводи Рашела Мизрахи од ВМРО ДПМНЕ.

Крушевчани ја снимиле како пристигнува со коњаниците во градот, меѓутоа таа не јава, туку мирно седи, а човек го води нејзиниот коњ. На оваа глетка дел од присутните коментираа дека Мизрахи најверојатно не знае да јава на коњ, па оттаму и ангажираното лице кое ја води.

„Во чест на Илинден заедно со коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ тргнавме од Зубовце до славното Крушево. Ги пренесуваме спомените за славните Илинденци и за тоа како се сака Македонија. Голема е честа да ја предводам коњаницата!“, напиша Мизрахи пред неколку дена, пред тргнувањето за Крушево.

Би можело да ве интересира

ЦУК: Починатото лице било горе на вагонот и се запалило од силен струен удар

Катерина Павлова-Николовска

Кузеска: Кој е ставот на Мизрахи по признанието на Мицкоски за континутитет со Ванчо Михајлов

(ВИДЕО) Ковачевски: Не постои поголем патриотизам од носењето државнички одлуки

Катерина Павлова-Николовска

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ си замина од Мечкин Камен: Очајната власт не го пушти народот што не е за СДСМ на прославата

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Народот да биде спокоен, нема промена на уставот под овие околности

Катерина Павлова-Николовска

Во Прохор Пчински поставена спомен плочата за одржувањето на АСНОМ

Катерина Павлова-Николовска