СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

Од:

СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална политика од ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи.

„Со ова зашитетен е Уставот, европската перспектива на државата, интересите на граѓаните, правата на стечајците и другите ранливи групи. Одговорност мора да понесат сите што го кршат Уставот“, се вели во соопштението на СДСМ.

„Членството во НАТО и ЕУ, иднината на земјата, не смее да биде заложник на извршители кои сакаат да го спречат напредокот и да ја загрозат сигурноста, односите со соседите, членството во НАТО и ЕУ.

Сите членови на Владата мора да ги почитуваат Уставот и законите и мора да работат во интерес на граѓаните и државата.

Техничката Влада има мандат да обезбеди фер и демократски избори и фокусот на сите треба да биде во оваа насока“, велат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Системот за масовна вакцинација функционира во најдобар ред

Петровска: ВМРО-ДПМНЕ да им се извини на граѓаните за тоа што го кочи Законот за Клинички центар

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Талески: Полицијата денес е заштитник и партнер на граѓаните и ефикасно и неселективно се бори против криминалот

Ана Ололовска

СДСМ: Растот на извозот од 7,8 отсто е потврда за успешноста на економските мерки на Владата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Колева: Растот на извозот од 7,8 отсто е потврда дека македонската економија е стабилна и динамична

Ана Ололовска

СДСМ: Блокадата на Законот за Клинички центар е уште еден доказ дека ВМРО-ДПМНЕ работи против граѓаните и македонското здравство

Ана Ололовска