pregovori eu

Македонија

Маричиќ: Почнувањето на преговорите клучно во дефинирање на темпото на реформите

А1он
Отпочнувањето на преговорите е клучно во дефинирањето на темпото на реформите. Што поскоро ги започнеме преговорите, толку подобро ќе се одрази тоа на реформите во
Македонија

Италијанскиот амбасадор Ромео: Не се откажуваме, мора да добиете датум за преговори

Ана Василевска
На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата за проширувањето на ЕУ (state
Видео Македонија

ВИДЕО: Европските либерали со резолуција бараат почеток на преговорите со Македонија

А1он
Либералните европратеници иницирале да се донесе резолуција од страна на Европскиот Парламент за почеток на преговорите со Македонија, информираа од Либерално-демократската партија по вчерашниот Конгрес
Македонија

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

А1он
Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26
Регион

Јоксимовиќ: ЕУ да го исфрли Бриселскиот договор од поглавјето 35 во пристапните преговори на Србија

А1он
Српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ оцени дека ако Европската унија, како посредник и гарант, го прифати актуелниот однос на Приштина кон дијалогот и Бриселскиот