datum za pregovori

Регион

Мета по изјавата на Меркел: Предупредив дека нема почеток на преговори

А1он
Албанскиот претседател, Илир Мета коментирајќи ја изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел, дека не ветува оти Албанија ќе може да ги отпочне преговорите со ЕУ,
Македонија

Ромео: Подготвени сте за преговори, треба да ја исправиме грешката во март

А1он
Позицијата на Италија е многу јасна и транспарентна. Ние се надеваме дека Северна Македонија ќе ги отвори преговорите со ЕУ многу брзо. Се надеваме дека
Македонија

Италијанскиот амбасадор Ромео: Не се откажуваме, мора да добиете датум за преговори

Ана Василевска
На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата за проширувањето на ЕУ (state
Македонија

Заев во вторник оди во Рим, средба со италијанскиот премиер Конте

А1он
Македонскиот премиер Зоран Заев во вторник ќе оди на средба во Рим со италијанскиот премиер Џузепе Конте. Веста за средбата на Заев со Конте е