dzuzepe konte

Свет

Италијанскиот премиер веројатно ќе поднесе оставка поради политички маневар за нов мандат

А1он
Италијанскиот премиер Џузепе Конте веројатно ќе поднесе оставка до претседателот Серџо Матарела вечерва или утре изутрина, со надеж дека ќе добие мандат за формирање влада,
Свет

Kонте бара ЕУ да ги усогласи правилата за прославата на Божиќ и за скијачките центри

А1он
Италијанскиот премиер Џузепе Конте ја повика Европската унија да ги усогласи правилата во врска со Божиќните празници и користењето на скијачките објекти, имајќи ја предвид
Свет

Конте: Неопходно е да се „ажурира“ дебатата за видот на Европската унија

А1он
Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска оцени дека поради кризата предизвикана од епидемијата Ковид – 19 неопходно е да се „ажурира“ дебатата за видот на Европската
Uncategorized

Конте: Најмрачен час за Италија, но ќе го надминеме

А1он
Италијанскиот премиер Џузепе Конте оцени денеска дека Италија го прожувува својот намрачен момент, но изрази увереност дека доколку се почитуваат правилата земјата ќе ја надмине
Македонија

Заев во вторник оди во Рим, средба со италијанскиот премиер Конте

А1он
Македонскиот премиер Зоран Заев во вторник ќе оди на средба во Рим со италијанскиот премиер Џузепе Конте. Веста за средбата на Заев со Конте е
Свет

Конте: Работиме на укинување на санкциите кон Русија

А1он
Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека работи на укинување на меѓународните санкции против Русија, кои владејачката партија ги критикува како неефикасни и штетни по италијанската
Магазин

ВИДЕО: Конте ѝ одржа лекција на Меј по билјард

А1он
Италијанскиот премиер Џузепе Конте и неговата британска колешка Тереза Меј, за време на неодамнешниот Самит на Европската Унија и Арапската лига во египетското летувалиште Шарм
Свет

Џузепе Конте пред ЕП: Европа мора да ги слуша граѓаните

А1он
Италијанскиот премиер, Џузепе Конте во обраќање пред Европскиот парламент во Стразбур ја критикуваше „неспособност на ЕУ да најде решенија“ за миграциските и економските проблеми, но
Економија

Италијанскиот премиер Конте ги отфрли шпекулациите за откажување од еврото

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека Италија останува во Еврозоната, откако каматните стапки на италијанскиот долг скокнаа по шпекулациите дека Владата размислува за враќање