politika

Македонија

Промоција на книгата „Успеси и заговори 1993 година“ од Стојан Андов

А1он
Во Кинотеката на Македонија денеска ке биде промовирана книгата „Успеси и заговори 1993 година“ од политичарот, публицист и писател Стојан Андов. Во книгата авторот пишува
Македонија

Промоција на книгата „Македонските мултиетнички загатки“

А1он
Во Домот на армијата вечер ќе биде промовирана книгата „Македонските мултиетнички загатки – од национализам, мултикултурализам и ‘Александар-манија‘ до етничка демократија“ од проф. д-р Петар
Македонија

(ВИДЕО) Политиката ги подели и социјалните случаи: Комуњарко, ќе те запалам сосе барака

А1он
Дека политиката ги подели сите граѓани се доказ и социјалните случаи, чии бараки ќе во вторник ќе бидат урнати, а на нивно место ќе никне
Македонија

Промоција на книгата „1992 – година на опасни ризици“

А1он
Книгата „1992 – година на опасни ризици“ од Стојан Андов, прв претседател на Собранието на Република Македонија по нејзиното осамостојување, денеска ќе биде промовирана во
Економија

Колку тежат пратениците и директорите: Од трактори – до имоти на Косово и во Германија!

А1он
Станови и деловни објекти во странство, тенки банкарски книшки, многу земјиште. Од “скромни“ до “поимотни“ се анкетните листови на директорите и пратениците од албанскиот политички
Регион

Грешките на политичарите: – Извини е најскап збор

А1он
Последниот инцидент во Собранието во кое премиерот Мило Ѓукановиќ пратеникот на Позитивна Дритан Абазовиќ го нарече битанга, го сврте вниманието на остриот дискурс на црногорските
Видео Македонија

Анакиев: Институциите се глуви на пораките на експертите

А1он
Борис Анакиев, професор во пензија на Земјоделскиот факултет, во неделното интервју на Радио Слободна Европа, вели дека за жал, ние на чело на Министерството имаме
Свет

Во Индија уапсен карикатурист што ја критикувал владата

А1он
Индиската полиција го уапсила карикатуристот Асим Триведи, заради неговите цртежи против корупцијата. Судијата во Мумбаи му одредил седумдневен притвор под обвинение дека го исмејува индискиот