knizevnost

Култура

Онлајн промоција на книгата „Најстар стил на македонското народно пеење“ од Ѓорѓи Ѓорѓиев

А1он
Книгата „Најстар стил на македонското народно пеење“ на универзитетскиот професор и етномузиколог Ѓорѓи Ѓорѓиев вечер, во 19 часот, ќе биде промовирана онлајн на фејсбук-страницата „Литература.мк“.
Култура

Објавена книгата за деца „А треба да кажам“ од Славе Ѓорѓо Димоски

А1он
Во издание на „Публикации“ од Скопје во рамки на програмата на Министерството за култура за проекти од национален интерес објавена е најновата книга со поезипќја
Култура

Нова книга на Славчо Ковилоски – „Компјутерска поезија“

А1он
Во издание на книгоиздателството Ми-Ан од печат излезе збирката поезија „Компјутерска поезија“ на Славчо Ковилоски. – Во книгата, авторот ги зема добро познатите симболички, митски,
Култура

Објавени пет книги на македонски јазик од кинескиот писател за деца и млади Шен Шиси

А1он
„Македоника литера“ објави серија од пет книги за деца и млади од Шен Шиси, најпродаваниот кинески писател за деца и млади и еден од најпродаваните
Култура

Три нови е-книги во издание на Македонскиот центар на ИТИ/ПРОДУКЦИЈА

А1он
Во издание на издавачката куќа Македонскиот центар на ИТИ/ПРОДУКЦИЈА се објавени три нови е-книги. Првата објавена е-книга е со наслов „Theater Comics (Retrospective 1997-2020)“ од
Култура

Објавена книгата „Даница Ручигај: Песна над песните“ на Искра Чоловиќ и Свето Стаменов

А1он
Во издание на „Академски печат“ од Скопје од печат излезе книгата „Даница Ручигај: Песна над песните“ на Искра Чоловиќ и Свето Стаменов, новинари на Македонското
Култура

Промоција на книгата „Уметноста и дрогата: Стимулирана имагинација“

А1он
„Уметноста и дрогата: Стимулирана имагинација“ е книга на авторката Јасмина Котевска којашто вечер ќе биде промовирана во Факултетот за ликовни уметности во Скопје. Како што
Култура

Излезе од печат книгата „Далеку, а блиску“ на професорот Владимир Мартиновски

А1он
Во издание на Издавачкиот центар ТРИ излезе од печат книгата „Далеку, а блиску“ на професорот Владимир Мартиновски. – Оваа книга е посветена на јапонската книжевност
Култура

Објавен превод на романот „Броеница“ од грузиската писателка Тамта Мелашвили

А1он
„Македоника литера“ го објави романот „Броеница“ од грузиската писателка Тамта Мелашвили, кој е протест против секоја војна, згусната и преполна со емоции проза од само
Култура

Излегоа од печат изданијата на манифестацијата „Караманови средби“

А1он
Изданијата на годинашната Меѓународна поетска манифестација „Караманови средби“, што се одржува традиционално во Радовиш, излегоа од печат. Издавачот, Центарот за култура „Ацо Караманов“, ги објави