in memoriam

Магазин

Почина легендарниот ерменски музичар Џиван Гаспарјан, во чии настапи уживаше и скопската публика

А1он
Веројатно најпознатиот ерменски музичар, виртуозот на дудук и композитор, Џиван Гаспаријан, почина на 92-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја пренесе неговиот внук и ученик,
Магазин

Диџеј од Србија почина за време на тренинг во Вашингтон

А1он
Српскиот диџеј и продуцент Игор Гарниер, кој со години живеел и работел во САД, починал вчера одненадеж додека вежбал во Вашингтон, јавија медиумите. Тој имаше
Македонија

Почина поранешниот градоначалник на Струга, Раде Кутаноски

А1он
По долго и тешко боледување, денеска почина поранешниот градоначалник на Општина Струга, Раде Кутаноски, извести СДСМ. „Ке биде запаметен како добар визионер кој својата моќ
Спорт

Нова трагедија: Почина Марко Божиновски, 20-годишен ракометар на Металург

А1он
Само неколку дена откако животот трагично го загуби ракометниот голман Никола Даниловски, уште една трагедија ја потресе македонската спортска јавност – почина Марко Божиновски, перспективен
Македонија

Почина д-р Кочо Серафимов, професор на Медицинскиот факултет во пензија

А1он
На 99-годишна возраст, на 24 мај 2021 почина проф. д-р Кочо Серафимов, редовен професор во пензија од областа дигестивна хирургија на Медицинскиот факултет во Скопје,
Македонија

Почина Јаков Лазароски, универзитетски професор и претседател на Претседателството на ЦК на СКМ

А1он
По кратко боледување, денеска на 85-годишна возраст, почина Јаков Лазароски, универзитетски професор и претседател на Претседателството на Централниот комитет на СКМ од 1986 до 1989
Регион

Почина легендарниот музичар Ѓорѓе Марјановиќ, ја загуби битката со Ковид-19

А1он
Легендарниот пејач Ѓорѓе Марјановиќ почина во текот на денот како последица на коронавирусот, пренесуваат српските медиуми. Познатиот музичар бил приклучен на респиратор и лекарите се
Македонија

Почина Наќе Стојановски, поранешен пратеник и функционер од СДСМ

А1он
Во 71-та година од животот, денеска почина Наќе Стојановски, поранешен долгогодишен пратеник од редовите на Социјалдемократскиот сојуз и вршител на повеќе државни функции. Веста за
Магазин

Почина пејачот и манекен Ник Кејмен, славен во 80-тите

А1он
Британскиот модел и пејач Ник Кејмен, кој се прослави како манекен за производителот на џинс Левис во 80-тите години од минатиот век, починал на 59-годишна