in memoriam

Регион

Почина актерот Марко Живиќ, ја изгуби битката со ковид

А1он
Актерот Марко Живиќ почина денеска во 49 година од животот, во Белград, по тешка борба со коронавирусот. Тој последните денови ги помина во болница, на
Македонија

Почина поранешниот претседател на Црвениот крст, Илија Цветаноски

А1он
По кратко боледување вчера на 77-годишна возраст почина поранешниот претседател и генерален секретар на Црвениот крст, Илија Цветаноски. Илија Цветаноски беше претседател на Црвениот крст
Култура

Почина Јон Карамитру, балканската театарска легенда

А1он
Синоќа во Букурешт,по кратко боледување, почина Јон Карамитру (79), балканската театарска легенда, прв министер за култура на Романија по падот на Чаушеску, соопшти Светската академија
Македонија

Почина Васил Панов, поранешен дипломат, генерален секретар на МАНУ и врвен шахист

А1он
По кусо боледување, денеска, во Скопје, почина Васил Панов, поранешен македонски дипломат, генерален секретар на МАНУ и еден од великаните на поствоениот македонски шах. Васил
Магазин

Почина легендарниот ерменски музичар Џиван Гаспарјан, во чии настапи уживаше и скопската публика

А1он
Веројатно најпознатиот ерменски музичар, виртуозот на дудук и композитор, Џиван Гаспаријан, почина на 92-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја пренесе неговиот внук и ученик,
Магазин

Диџеј од Србија почина за време на тренинг во Вашингтон

А1он
Српскиот диџеј и продуцент Игор Гарниер, кој со години живеел и работел во САД, починал вчера одненадеж додека вежбал во Вашингтон, јавија медиумите. Тој имаше