in memoriam

Македонија

Поранешниот градоначалник на Демир Капија Трајче Димитриев почина од Ковид-19

А1он
Како последица на вирусот Ковид-19, почина поранешниот градоначалник на Демир Капија, Трајче Димитриев, кој во два наврата по два мандата раководеше со демиркаписката општина. Димитриев
Македонија

Почина генерал-мајор Ристо Дамјановски, првиот министер за одбрана во експертската Влада

А1он
По кратко и тешко боледување од Ковид-19 во текот на вчерашниот ден почина првиот министер за одбрана и член на експертската Влада по прогласувањето на
Магазин

Васил Хаџиманов: Коментарите се срамни, татко ми прими само една доза вакцина и почина од Ковид-19

А1он
Синот на прославениот македонски музичар Зафир Хаџиманов, Васил, во објава на социјалните мрежи реагира на коментарите кои ги прочитал под веста за смртта на неговиот
Македонија

Актерот Љуран Ахмети почина од Ковид-19

А1он
Македонскиот актер со меѓународно реноме, Љуран Ахмети, ја загуби борбата со коронавирусот. 46-годишниот актер, кој е син на познатиот писател и публицист Џабир Ахмети, покрај
Магазин

Почина Властимир Велисављевиќ, актерот со неверојатна животна приказна кој никогаш не замина во пензија

А1он
Една од легендите на српскиот и југословенскиот театар, филм и телевизија, актерот Властимир Власта Велисављевиќ, почина вчеравечер на клиника во Белград од компликации на Ковид-19.
Магазин

Почина актерот Јафет Кото, познат филмски негативец од 70-тите

А1он
Јафет Кото, актерот познат по улогите во филмовите „Осмиот патник“ (Alien) и „Џемс Бонд: Живеј и пушти другите да умрат“ и ТВ-серијата „Оддел за убиства“,
Магазин

Почина Драгољуб Ѓуричиќ, некогашниот тапанар на „Леб и Сол“

А1он
Познатиот југословенски и црногорски музичар, тапанарот Драгољуб Ѓуричиќ, починал денеска во болница во Белград од последиците на Ковид-19, јавија српските медиуми. Тој беше примен во
Македонија

Комеморација во чест на Горан Гаврилов, сопственик на националното радио Канал 77

А1он
Со аплауз за битката на Горан Гаврилов за медиумите, новинарите, слободата на говорат се простија неговите колеги новинари, семејството, пријателите, роднините на денешната комеморација во
Македонија

Почина Горан Гаврилов, сопственик на радиото „Канал 77“

А1он
На 54-годишна возраст, по кратко боледување, почина Горан Гаврилов, сопственикот на националното радио „Канал 77“. Tој починал во приватна болница во Скопје. Гаврилов беше долгогодишен