in memoriam

Македонија

Почина Јаков Лазароски, универзитетски професор и претседател на Претседателството на ЦК на СКМ

А1он
По кратко боледување, денеска на 85-годишна возраст, почина Јаков Лазароски, универзитетски професор и претседател на Претседателството на Централниот комитет на СКМ од 1986 до 1989
Регион

Почина легендарниот музичар Ѓорѓе Марјановиќ, ја загуби битката со Ковид-19

А1он
Легендарниот пејач Ѓорѓе Марјановиќ почина во текот на денот како последица на коронавирусот, пренесуваат српските медиуми. Познатиот музичар бил приклучен на респиратор и лекарите се
Македонија

Почина Наќе Стојановски, поранешен пратеник и функционер од СДСМ

А1он
Во 71-та година од животот, денеска почина Наќе Стојановски, поранешен долгогодишен пратеник од редовите на Социјалдемократскиот сојуз и вршител на повеќе државни функции. Веста за
Магазин

Почина пејачот и манекен Ник Кејмен, славен во 80-тите

А1он
Британскиот модел и пејач Ник Кејмен, кој се прослави како манекен за производителот на џинс Левис во 80-тите години од минатиот век, починал на 59-годишна
Магазин

Почина британската актерка Хелен Мекрори, ѕвездата од серијата „Peaky Blinders“

А1он
Актерката Хелен Мекрори, која се здоби со меѓународна слава со улогата на Поли Греј во хит-серијата „Peaky Blinders“, починала денеска на 52-годишна возраст, соопшти нејзиниот
Магазин

Почина актерот што го глумеше таткото на Тони Сопрано

А1он
Џозеф Сираво, актерот кој остана запаметен по улогата на Џони Бој Сопрано, таткото на главниот лик Тони Сопрано во хит серијата „Сопранови“, починал на 64-годишна