Почина Наќе Стојановски, поранешен пратеник и функционер од СДСМ

Од:

Во 71-та година од животот, денеска почина Наќе Стојановски, поранешен долгогодишен пратеник од редовите на Социјалдемократскиот сојуз и вршител на повеќе државни функции.

Веста за смртта на Стојановски ја објави Радмила Шеќеринска, која напиша: „Ќе ги паметиме неговата истрајност, смисол за хумор, скромноста и пред се другарството. Почивај во мир Наќе. Сочувство до најблиските!“

Наќе Стојановски е роден во крушевското село Растојца во 1950 година. Завршил правен факултет во Скопје, а со политика почнал да се занимава уште во младоста. Беше истакнат член на СДСМ, а покрај трите пратенички мандати, ја извршуваше и функцијата директор на Централниот регистар.

Би можело да ве интересира

Почина актерот Кларенс Вилијамс Третиот, познат телевизиски „фраер“ од 70-те

Жарко Настоски

Нова трагедија: Почина Марко Божиновски, 20-годишен ракометар на Металург

Жарко Настоски

Почина д-р Кочо Серафимов, професор на Медицинскиот факултет во пензија

Ана Ололовска

Почина Војислав Зивчевиќ

Ана Ололовска

Почина Јаков Лазароски, универзитетски професор и претседател на Претседателството на ЦК на СКМ

Ана Ололовска

Почина легендарниот музичар Ѓорѓе Марјановиќ, ја загуби битката со Ковид-19

Мери Јордановска