Почина Љупчо Јакимоски поранешен директор на МИА и МРТ

Од:

Во 61-та година од животот, по кратко боледување, почина Љупчо Јакимоски, поранешен директор на МИА и МРТ.

Љупчо Јакимоски е роден во 1961 година, во село Велестово, Охрид. Завршил Филолошки факултет во Скопје- група Историја на книжевностите на народите на СФРЈ.

Двапати е избран за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, во првиот парламентарен состав, а потоа и во 1998. Истата година година е избран за генерален директор на Македонската радио телевизија, функција која ја извршува до 2002 година.

Во 2006 година е избран за директор и главен и одговорен уредник на МИА, на која функција е 11 години, се до 2017.

Љупчо Јакимоски ќе биде погребан во среда, 8 март, во неговото родно Велестово.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) 17-годишен тинејџер колабираше по натпреварот и почина во соблекувалната

Горан Наумовски

„Затоа свири за мене, свири ми брате Ферусе“: Уметниците и фановите се простуваат од кралот на ромската музика

Орце Костов

Почина Ферус Мустафов

Орце Костов

Почина проф. д-р Димитар Кафтанџиев

Почина бебе откако мајката го оставила во када полна со вода

Горан Наумовски

ВИДЕО: Почина американскиот водител на ток-шоу Џери Спрингер

Ана Ололовска