Почина Васил Панов, поранешен дипломат, генерален секретар на МАНУ и врвен шахист

Од:

По кусо боледување, денеска, во Скопје, почина Васил Панов, поранешен македонски дипломат, генерален секретар на МАНУ и еден од великаните на поствоениот македонски шах.

Васил Панов е роден во Струмица на 29 јуни 1938 година. Дипломирал правни науки и работел како Секретар на Филозофскиот факултет во Скопје, а потоа и на Универзитетот „Кирил и Методиј“. Шаховската кариера ја прекинал мошне рано, кога имал 36 години, поради потребата да се посвети на семејството. Од 1974 година се префрлува во Министерството за надворешни работи и започнува дипломатска кариера како Генерален конзул на СФРЈ во Торонто, Канада, а неколку години подоцна и во Перт, Западна Австралија. По враќањето во Македонија, работел како генерален секретар на МАНУ во периодот од 1989 до 2000 година.

Како и повеќето негови современици, тој е самоук шахист, но изгради респектабилна кариера и во Македонија, но и во странство, каде учествувал и победувал на турнири. Има освоено четири шампионски титули во Македонија, во 1958, 1962, 1965 и 1969 година. Два пати триумфирал на турнирот во Ла Специја, во Италија. Запаметен е како прв шаховски коментатор на РТС Скопје, а потоа бил кореспондент на весникот „Вечер“. Бил член на Организациониот одбор за шаховската Олимпијада во Скопје 1972 година, а во времето на нејзиното одржување и нејзин генерален секретар.

Би можело да ве интересира

Почина актерот Марко Живиќ, ја изгуби битката со ковид

А1он

Почина ракометарката Јулија Портјанко

Ана Ололовска

Ден на МАНУ

Ана Ололовска

Почина поранешниот претседател на Црвениот крст, Илија Цветаноски

Катерина Павлова-Николовска

Коцарев: Македонската држава, идентитет, јазик и култура ќе опстојат, политичките околности не се добри

Ана Ололовска

Пендаровски, Црвенковски и Иванов во понеделник на научен собир во МАНУ

Ана Ололовска