Почина познатиот д-р. Тодор Ношпал

Од:

Денеска почина познатиот ортопедски хирург доктор Тодор Ношпал, роден 03.03.1962 во Скопје.Откако дипломирал на Медицинскиот факултет во Скопје, д-р Ношпал кариерата ја почна на Клиниката за ортопедски болести во Скопје каде до 2012 извршуваше и раководни функции.

dobivaj vesti na viber

Тој беше раководител на коскена банка, раководител на Амбулантно-поликлиничкио одделение, раководител на Отсек за тотални протези на колк, колено и ревизии на тотални протези, како и Раководител на Одделение за алоартропластика на колено и ревизии на ендопротези.

Отакако замина од државната Клиника, работеше во неколку големи приватни клиники во земјава, а во 2020 отвори сопствена приватна пракса.

Извесен период беше и официјален доктор на А-тимот на Македонската кошаркашка репрезентација.

На последните локални избори во 2021 тој беше кандидат на Интегра за градоначалник на Скопје.

Би можело да ве интересира

Причината позната, Корнелије Ковач починал од коронавирус

А1он

Почина композиторот Корнелие Ковач

Катерина Павлова-Николовска

Почина славната Невенка Кочовска од ансамблот „Мањифико“

Горан Наумовски

Почина Гордана Стошиќ

Ана Ололовска

Почина професорот Бајалџиев, поранешен министер и декан

Ана Ололовска

Почина Сашо Пижевски – Пиже од култните „Хавана бенд“

Ана Ололовска