knizevnost

Култура

Откажана промоцијата на „Скопски разговори“ на Свето Стаменов и Милан Јазбец

А1он
Поради прогласената трдневна жалост по пожарот што настана синоќа во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица, откажана е промоцијата на книгата „Скопски
Култура

Промоција на „Скопски разговори“ на Свето Стаменов и Милан Јазбец

А1он
Во чест на 30-годишнината од независноста на Република Северна Македонија и 30-годишнината од независноста на Република Словенија денеска во Домот на културата „Илинден“ во населба
Култура

Објавен романот „Анатомија на бумбарот“ од Стефан Марковски

А1он
Романот „Анатомија на бумбарот“, веќе објавен на англиски јазик и достапен во електронска и печатена верзија на платформата „Амазон“ каде годинава беше и прворангиран во
Култура

Романскиот писател Мирча Картареску добитник на наградата „Прозарт“

А1он
Романскиот писател Мирча Картареску е добитник на наградата „Прозарт“ за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот, што ја доделува Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА
Култура

Претставување на преведувачките Бјанкофјоре и Цинеге Панзова

А1он
Во рамки на проектот „Превод во движење“ (Translation in Motion) Издавачката куќа „Готен“ организира претставување и разговор со преведувачките Марјанџела Бјанкофјоре и Анамарија Цинеге Панзова.
Култура

Објавени резултатите од проектот „Скопските шепотења, крици и драматизирања“

А1он
Проектот „Скопските шепотења, крици и драматизирања“, поддржан од Град Скопје објави шест е-Драми на авторите кои беа дел од проектните активности. Авторите кои учествуваа во
Култура

„Збунети компаси“ – нова книга од Зоран Анчевски

А1он
Објавена е новата поетска стихозбирка „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски, како јубилејна, десетта книга во едицијата „Поеза“ на издавачката куќа „ИЛИ-ИЛИ“. Како што соопшти издавачот,
Култура

Промоција на книгата „Теми за македонската литература ХХ век“ на академик Ала Шешкен од Универзитетот „Ломоносов“

А1он
Во рамки на 54. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ вечерва во Охрид ќе
Култура

Книга за македонската литература од академик Ала Шешкен

А1он
„Теми за македонската литература ХХ век“ е насловена книгата студии од руската славистка, академик Ала Шешкен, професор на Московскиот државен универзитет „Ломоносов“. Книгата е објавена
Култура

На Владимир Јанковски ќе му биде врачена наградата „Роман на годината“

А1он
Наградата „Роман на годината“, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, вечер ќе му биде врачена на годинашниот лауреат