medicina

Македонија

Доктори од Македонија завршиле медицина во Бугарија, но не смеат да работат во земјата оти се пишале Бугари

Орце Костов
Република Бугарија не им дозволува на лекарите од Македонија да работат и да добијат право на постојан престој во земјата затоа што немале документ за
Магазин

Развиена вештачка интелигенција која го открива ракот на дојката години пред да се развие

А1он
Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ) разви вештачка интелигенција (АИ) која може да го препознае потенцијалниот развој на рак на дојка неколку години пред да биде
Магазин

Американски хирурзи успешно трансплантираа бубрег од свињa на човек

А1он
Хирурзи во Њујорк, САД, извршија успешно пресадување бубрег од генетски модифицирано прасе на човек. Како што пишува „Њујорк тајмс“, органот функционира нормално. Според директорот за
Свет

Белгиски научници направија крупен исчекор во борбата против ракот

А1он
Истражувачки тим од Универзитетот во Брисел, УЛБ, дошол до ветувачки сознанија за функционирањето и развојот на ракот на дојка и на простата. Научниците успеале по
Свет

Почина педијатарот Кавасаки, кој откри ретка детска болест

А1он
Томисаку Кавасаки, јапонскиот педијатар кој ја откри детската болест Кавасаки, почина на 96-годишна возраст, соопшти неговиот истражувачки центар. Кавасаки е ретка детска болест која предизвикува
Македонија

Сашко Јовев: Ова е круната на македонската медицина, имаме одлични тимови, продолжуваме да спасуваме животи

А1он
Директорот на Клиниката за Државна кардиохирургија д-р Сашко Јовев, на прес-конференцијата по повод првата трансплантација на срце потенцираше дека овој чекор е круната на македонската
Свет

Мистеријата на коронавирусот: Децата се помалку подложни, а научниците не знаат зошто

А1он
Научниците низ светот настојуваат што подобро да го проучат коронавирусот, а еден од непознатите факти кој се уште не можат да го разјаснат е податокот
Свет

Научниците генетски го сменија имунолошкиот систем на тројца пациенти заболени од рак

А1он
Американските научници првпат успеаја, без да предизвикаат нуспојава, генетски да го изменат имунолошкиот систем на тројца пациенти заболени од рак со помош ЦРИСПР, нова алатка