medicina

Магазин

Научници од Универзитетот во Кардиф: Лекот за ракот, најверојатно, е во човековото тело

А1он
Тим научници од Универзитетот во Кардиф во Велс, открија начин за уништување на ракот на простата, гради, бели дробови и на други органи. Откритието е
Магазин

Најскапиот лек на светот чини повеќе од два милиони долари

А1он
И Американската агенција за лекови го одобри пуштањето во промет на лекот „Золгенсма” на швајцарската фармацевтска компанија „Новартис”. Една инјекција чини 2,1 милион долари. Таа
Македонија

Медицинскиот канабис сериозен бизнис, земјава уште без регулатива, познавања и технологии

А1он
Eдна милијарда евра годишно, толкава би била финансиската придобивка за државата од одгледувањето медицински канабис. Но, колку сме подготвени за ваков „проект“ што се вбројува
Магазин

Променливото време влијае на крвнот притисок и на сексот

А1он
Климатските недоследности, како што се долготрајни жештини, обилни врнежи, грмежи, како и наглата промена на времето, влијаат на крвнот притисок, како и на сексуалниот живот,
Магазин

Откриени гени за подолг живот, се намалуваат шансите за деменција

А1он
Acta Neuropahologica – Берлин Истражувачите на Универзитетскиот медицински центар (УМЦ) во Амстердам открија ретка генетска мутација, која во голема мера ја намалува шансата за заболување