virus

Свет

Германски вирусолог предупредува на опасноста од нова пандемија

А1он
Германскиот научник Кристијан Дростен предупреди на опасноста од нов вирус, кој би бил своевиден хибрид на новиот коронавирус и вирусот МЕРС, којшто бил можел да
Македонија

Откриена болеста „њукастел“ во одгледувалиште во општина Гази Баба

А1он
Во одгледувалиште на живина во општина Гази Баба откриена е болеста њукастел. Агенцијата за храна и ветеринарство денеска соопшти дека болеста не е зооноза, односно
Свет

Светот со засилен одговор на новиот смртоносен вирус кој зафати држави во Азија

А1он
Државите во Азија, но и во другите делови од светот, почнаа проверки на телесна температура на патниците на аеродромите, железничките станици и автопатиштата во обид
Магазин

Вирус ја активира камерата на компјутерот додека гледате порно

А1он
На интернет се појави нов вирус кој го подига изнудувањето пари на сосем ново ниво, соопшти компанијата за интернет-безбедност, ЕСЕТ. Имено, штетната програма наречена „Вареники“
Свет

Гардијан: Техничар случајно спречи ширење на компјутерскиот вирусот кој го затресе светот

А1он
Со случајно активирање програма за гаснење малициозен софтвер, 22-годишен компјутерски техничар од Велика Британија успеа да запре хакерски напади врз установи и фирми во стотина
Македонија

Министерството за здравство со препораки за МЕРС, нов тип корона вирус

А1он
Во Македонија нема регистриран случај на заболен од МЕРС, нов тип корона вирус кој дава многу потешки состојби, па дури и смртен исход. Во државата во
Свет

Два нови случаи на МЕРС во Саудиска Арабија

А1он
Министерството за здравство на Саудиска Арабија денеска соопшти дека во земјата се регистрирани два нови случаи на лица инфицирани од Блискоисточниот респираторен коронавирус (МЕРС). Станува збор за