transplatacija

Македонија

Заев и Филипче: Со трансплантацијата на срце испишавме историја во кардиохирургијата

А1он
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Комисијата за здравство на СДСМ Венко Филипче, утрово беа во посета на пациентот Иван, на кој му
Македонија

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

А1он
Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за
Македонија

Филипче: Утрово го посетив Иван, тој е буден и се чуствува добро

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше трансплантирано срце. „Утрово го посетив Иван, тој
Македонија

Сашко Јовев: Ова е круната на македонската медицина, имаме одлични тимови, продолжуваме да спасуваме животи

А1он
Директорот на Клиниката за Државна кардиохирургија д-р Сашко Јовев, на прес-конференцијата по повод првата трансплантација на срце потенцираше дека овој чекор е круната на македонската
Македонија

Жан Митрев: Благодарност до министерот Филипче, покажавме дека ги имаме сите капацитети и можности

А1он
Академик д-р. Жан Митрев од „Клиника Жан Митрев“, на прес-конференција по повод првото трансплантирано срце истакна дека ги имаме сите капацитети и сите можности и
Македонија

Уште една успешно изведена трансплантација на бубрези од починат донор

А1он
Лекари од клиниките за анестезија, реанимација и интензивна нега – КАРИЛ, урологија, нефрологија и Институтот за трансфузиологија, уште еднаш изведоа успешна трансплатација на бубрези од