Уште една успешно изведена трансплантација на бубрези од починат донор

Од:

Лекари од клиниките за анестезија, реанимација и интензивна нега – КАРИЛ, урологија, нефрологија и Институтот за трансфузиологија, уште еднаш изведоа успешна трансплатација на бубрези од починат донор. Пациентите кои ги добија бубрезите се чувствуваат добро и сѐ уште се наоѓаат на одделението за интензивна нега на КАРИЛ, објави денеска министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил.

По пауза од речиси три години, како што посочи, ова е втора трансплантација на бубрези од починат донор и тоа во рок од два месеца, што е голем успех за тимот лекари кои работат на вакви зафати.

Филипче на пациентите им ги честита Бадник и Божиќ и им посакува што побрзо да закрепнат за да бидат со своето семејство.

Би можело да ве интересира

Четврта трансплатација на срце во земјава, донор е 44-годишна жена

Мери Јордановска

Филипче: Преземаме активности за приближување на услугата на матичните лекари до пациентите во руралните средини

Ана Ололовска

Филипче: Не може да се споредат градбите за Клинички центар во Србија и кај нас

Ана Ололовска

Три месеци нема инсулин, ленти и игли, Здравство се правда со промена на софтверот и најавува дека од вторник ќе бидат достапни

Филипче: Близу 20 000 жени добија пристап до примарна гинеколошка здравствена заштита во отворената ординација во Шуто Оризари

Ана Ололовска

Здравствените работници ќе го добијат бонусот од пет проценти овој месец, најави Филипче

Ана Ололовска