Четврта трансплатација на срце во земјава, донор е 44-годишна жена

Од:

Тим на доктори ќе ја изврши четвртата трансплантација на срце во Македонија. За ова на социјалните мрежи објави министерот за здравство, Венко Филипче. По трансплантацијата на срце, ќе се изврши и трансплантација на бубрези и коски.

„Започнуваме подготовки за четврта трансплантација на срце. Тимот спремен и мотивиран како и секогаш“, напиша Филипче.

Донорот на органите е 44 годишна жена од Скопје, мајка на две деца, која починала како последица на мозочен удар.

Би можело да ве интересира

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Ландов

Филипче: Утрово го посетив Иван, тој е буден и се чуствува добро

А1он

Сашко Јовев: Ова е круната на македонската медицина, имаме одлични тимови, продолжуваме да спасуваме животи

А1он

Жан Митрев: Благодарност до министерот Филипче, покажавме дека ги имаме сите капацитети и можности

А1он

Уште една успешно изведена трансплантација на бубрези од починат донор

Ана Ололовска