nagradi

Македонија

Познати добитниците на највисоките признанија и награди на Општина Битола

А1он
Македонско научно друштво-Битола, Владимир Рендевски-специјалист неврохируг, Панде Димитровски автор на проектот „Незаборав“, Лидија Твирст Митревска директорка на ЈОУДГ „Естреја Овадија Мара“ и меѓународните ракометни судии
Култура

ДПМ ќе ги додели годишните книжевни награди за 2018

А1он
Друштвото на писателите на Македонија денеска на традиционална свеченост по повод денот од основањето ќе ги додели годишните награди за најдобри книжевни остварувања во 2018
Македонија

Марина Костова и Емин Аземи ја примија наградата „Јасмин“

А1он
На новинарите Марина Костова и Емин Аземи денеска во Собранието им беше врачена државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин“. Новинарката и филмска критичарка Костова, која сега
Македонија

Утре ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“

А1он
Во Свечената сала на Собранието, утре, во 12 часот, одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе ја додели државната награда „Св. Климент
Македонија

Врачена државната награда „Св.Климент Охридски“ за 2017 година

А1он
Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2017 година. Добитници годинава се професорот
Македонија

Доделување на наградата за општествена свест на „Осигурување Македонија“

А1он
Осигурителната компанија „Осигурување Македонија“ е добитник на наградата „Гунтер Гејер“ за општествена свест. По тој повод компанијата вечер организира свечено доделување на наградата во „Јавна
Македонија

Наградата „Гоцева мисла“ за Ошлис, Калоѓера, Јанаќковиќ и Шабани

А1он
Во пресрет на 4 февруари, роденденот на Гоце Делчев, годинашната меѓународна награда „Гоцева мисла“ им се доделува на Волф Ошлис од Германија, Горан Калоѓера од