politika

Магазин

Политичарка ги фотошопираше плакатите пред избори: Оправдувањето е урнебесно

А1он
Француската политичарка Жулиет де Козан, кандидатка на претстојните избори за Сенатот на Република Франција, наиде на критики бидејќи ја фотошопираше својата фотографија која ја стави
Македонија

(ВИДЕО) Пашкулев од БГНЕС: Во времето на Зоран Заев антибугарската пропаганда беше на најниско ниво

Орце Костов
Однесувањето кон Бугарите во Македонија е политика спонзорирана од државата, смета главниот уредник на новинската агенција БГНЕС, Георги Пашкулев. Во интервју за „Бугарија во етер“
Регион

Игор Зорчич предложен за нов претседател на словенечкото Собрание

А1он
Игор Зорчич, пратеник на Партијата на модерниот центар е кандидиран за нов претседател на словенечкото Собрание, јави дописникот на МИА од Љубана. Неговата кандидатура доаѓа
Магазин

ВИДЕО: Џими Картер – најстариот жив претседател во историјата на САД и денешна инспирација на многу генeрации

Горјан Грнчаровски
Роден и пораснат во државата Џорџија, Џими Картер е американски филантроп и политичар кој остави голем белег врз американската, но и светската политика. Дипломира на
Свет

Лидерката на партијата „Браќа на Италија“ со иста реторика како Трамп: „Интересите на мојата држава се први“

А1он
Лидерката на италијанската десничарска партија бара од Европската унија да им надомести на државите членки кои „загубиле“ од самото воведување на валутата Евро. Таа според
Регион

Курти: Реципроцитет и дијалог наместо царински такси, почнувам прво со Србите на Косово

А1он
Лидерот на движењето „Самоопределување“, Албин Курти, кој победи на вчерашните предвремени парламентарни избори на Косово, за тиранската телевизја „Топ чанел“ меѓу другото зборуваше за царинската
Свет

Врховниот суд нe ја забрани словачката ултраденичарска партија

А1он
Словачкиот Врховен суд денеска го отфрли предлогот да се забрани ултрадесничарската „Народна партија-наша Словачка“ истакнувајќи дека не се пронајдени доволно докази дека партијата претставува закана
Свет

И Шпанија следејќи ги европските трендови „скршна надесно“

А1он
Екстремна десничарска партија по речиси четири децении ќе има свои претставници во шпанскиот Парламент. Партијата Вокс на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 24 места, колку
Свет

Извештај: Следењето десничарски радикали во Германија е се потешко

А1он
Германската агенција за државна безбедност е соочена со се поголеми тешкотии при надгледување екстремисти во државата. Тоа се нагласува во извештај објавен од весникот Велт